آنچه گذشت

عنوان بحث: تحریف دین و نقش آن در انحطاط فرهنگی
دین:در لغت به معنای جزاست اما در مفهوم به معنای راه و روش زندگی معنادار و رسیدن به کمال است
انحطاط :عقب ماندگی
دین برای بیشتر فهمیدن و خرد ورزیدن است. امام علی می فرماید: خداوند پیامبران را فرستاد تا انسان ها قوه ی تعقل را به فعلیت برسانند.
تحریف دین معمولا توسط افرادی صورت میگیرد که میخواهند آن را به ابزاری برای رسیدن به خواسته های خود تبدیل کنند.
بد دینی بسیار بی دینی است!!
به دو دلیل:
1) در مواجه با بددین مشکل دو چندان است زیرا اول باید آن را قانع کرد که برداشت و عملکردش از دین اشتباه است  که معمولا امکان پذیر نیست زیرا بد دین بر روی اعتقاداتش تعصب دارد و سخت است که او را از عقایدش برگرداند و در مرحله بعد دین دین راستین را به او معرفی کنیم اما فرد بی دین عقیدی ندارد و تنها باید دین را به عرضه کرد.
2)بسیاری از بی دینان برای این بی دین شدند که بد دینان را دیدند.
کافر عادل بهتر از مسلمان ستمگر است . کافر خوش خلق بهتر از مسلمن بد خلق است)
(در نهج البلاغه داریم: گناهی که تورا سیاه رو کند بهتر از ثوابی است که تورا خود شیفته کند
در بین مسلمانان کتاب آسمانی تحریف نشده اما تحریف در مفاهیم دین تفسر قرآن سخنان پیامبر به وجود آمده.
بعد از رحلت پیامبر معاویه بعد از اینکه جایگاه خود خود را پیدا کرد مفاهیم دینی اسلام را تحریف کردو خلفای بنی امیه این راه ادامه دادند و تا امروز تحریف در مسائل دینی ادامه دارد. هدف اصلی از تحریف دین حفظ قدرت حاکمان در راس حکومت است!
دو مفهومی که در آن تحریف به وجود آمده است:
1) قضا و قدر:در ظاهر برخی از آیات قرآن قضا و قدر همین مفهومی برداشت می شود که در بین مردمم رواج پیدا کرده در حالی که در مفهوم و تفسیر صحیح آیات مفهومی جز این است!
2) حسن و قبح اعمال:معاویه و حکومت اموی می گفتند حسن و قبح اعمال از دین و قرآن معلوم می شود در حالی حضرت علی حسن و قبح اعمال را امری ذاتی میدانستند.
خداوند به پیامبران می فرمود:تو تنها آورنده ای و نمیتوانی کسی را مجبور کنی قرآن تنها روشن کننده است و دین برای آن است که وجدان افراد بیدار شودتا از انسانیت خود فاصله نگیرند.
هدف معاویه از تحریف دو مفهوم قضا و قدر و حسن و قبح اعمال پایه گزاری مفهوم جبرگرایی بود!
دین در خدمت عقل است یا عقل در خدمت دین؟؟
دین مقدم است یا عقل؟؟
عده ای معتقدند دین حاکم بر عقل است و برای عقل چارچوب تعیین میکند در حالی که دین آمده تا در خدمت عقل باشد و راه را برای عقل باز کند.
جهل ضد عقلانیت است هرکاری که با عقل نخواند. خشونت نوعی جهل است!
خداوند دو نوع حجت دارد:
1)ظاهری:پیامبران
2)باطنی:عقل
پیام پیام آوران را تنها با عقل درک میکنیم.
وقتی خداوند حضرت آدم را آفرید جبرئیل را نزد آدم فرستاد تا از میان عقل دین حیا(اخلاق) یکی را انتخاب کند آدم عقل را انتخاب کرد خداوند فرمود دین و حیا از عقل جدا نیستند هرجا عقل باشد دین و حیا هم هستند!
آسمان بار امانت نتوانست کشید/ قرعه کار به نام منه دیوانه زدند
منظور از امانت چیزی است که تنها انسان دارد و در وجود سایر مخلوقات نیست و آن اختیار است انسان مختار است و میتواند راهش را خودش انتخاب کند (انسانی که مجبور باشد انسان نیست)در دین زور و اجبار نیست رشد و ترقی با اجبار حاصل نمیشود!
اعتقاد غلط به قضا و قدر این مفهوم را دارد که حکم خداوند بر خود خدا هم مقدم است یعنی خداوند نمیتواند حکم خودش را هم تغییر دهد.
امام علی : بنده ی دیگری نباش خداوند تو را آزاد آفریده است!!
کسی که لا اله الا الله را درک کند از کسی جز خدا نمیترسد و حساب نمیبرد!
پیامبر میفرماید: لا اله الا الله بگویید تا رستگار شوید
آدم از بی بصری بندگی آدم کرد/گوهری داشت ولی نذر قباد و جم کرد
یعنی از خوی غلامی ز سگان خارتر است/من ندیدم که سگی پیش سگی سر خم کرد. 
     
/ 11 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی

خدا کند این کانون و فعالیت هایش جرقه ایی باشد در این انبار باروت استعداد و انگیزه ی دانشجوها برای شکوفا شدنش.

sina

کارتون واقعا جالب بود و امیدوارم ادامه پیدا کنه ولی انگار فایل صوتی درست آپلود نشده از کجا باید دانلود کنم

زهرا

کار جدید و خوبی بود ، آقای صحتی هم حرف های خوبی زدند اما اگر لهجه شون رو هم عمل کنند بهتر هم میشه ، شعرهای مجری و حس خوبش هم واقعا خوب بود(راستی مجری از دانشجوهاست؟ آخه فکر کنم در ایام عید غدیر در فرهنگسرای الهیه(اسلامشهر) سخنرانی داشت)

nad

من تا حد.دی با حامد مخالفم ،به نظر من که مجری بی احتیاطی هم کرد و سوالات بدون فیلتری در مورد ولایت فقیه پرسید ، بالاخره اگه بخوان همون اول بدون فیلتر تمام سوالات رو بپرسند که میان جمعشون میکنن ، راستی با توجه به این که آقای صحتی در مورد انحراف شناسی کار کردند خوبه که برای ایام فاطمیه هم که اوایل اردیبهشته یک برنامه ای برگزار کنید ، در ضمن میشه اسم و رشته و سال ورودی مجریتون رو بگید؟ اگر ما هم مجری بخوایم میان تو برنامه ی ما؟

sajad

barnamatoon baraye shoroo kheili khoob bood. va in kheili khoob bood ke sokhanranetoon yek naghde khoob nesbat be vaziat keshvar dashtand va bahso ziad siasi nakardand. dar kol khoob bood.[دست]

am

besyar kare no va jalebi bood ama ba tavajoh be nazare hamed bayad bishtar be joziat deghat konid. matn hatman niaz be virayesh va bazbini dare ama dar kol kheyli khoob bood, ham mozoo toon ham sokhanran ham kholase bardaritoon omidvaram edame peyda kone montazerim...

حامد

جالبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه خیلی جالبه جایی که فک می کردم محفلی برای آزاداندیشی و ابراز عقیده هاست ؛ کامنتم (رو وبلاگشون ) پاک شد... دستتون درد نکنه خیلی زحمت کشیدید (و می کشید) اینطوری که از ب س ی ج و ج ا م ع ه و .... خیلی خشکتر میشید!! تو کامنت قبلیم گفتم به جزییات دقت کنید این دفعه میگم جنبه انتقاد داشته باشید فی امان الله ؛ موفق باشید این کامنت هم به زوی پاک خواهد شد

حامد

در ضمن پیشنهاد میکنم موضوع همایش بعدی تون را آزادی بیان بذارید ...

حامد

سلام من هم متقابلا عذر خواهی می کنم اگر لازم میدونید دو تا کامنت تکراری را پاک کنید

smkd

سلام و خسته نباشید به همه ی دوستانم در نسیم امید،امیدوارم برنامه هاتون با قدرت ادامه پیدا کنه.موفق باشید